☙ Skład Literacki - to miejsce ma znaczenie! ✦ Autorskie wiersze i teksty ✦ Muzyka, grafika i film ✦ Odwiedzaj, oceniaj i komentuj! ✦ ✍ Zostaw swój ślad! ✦ Pozdrawiam wszystkich czytelników! © Artbook

❐ sPokój

10 komentarzy:

 1. Obawiam się, że o pokoju możemy zapomnieć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdyby tylko brak miłości był przyczyną wojen, ..to może mielibyśmy (jako ludzie) jakąś szansę na lepsze jutro...

  OdpowiedzUsuń
 3. Wybrałeś plakaty, które pokazują, jak trudnym tematem tego gatunku jest sprzeciw wobec wojny. Po kolei:
  Plakat 1 - Całkiem dobry pomysł, ktoś proponuje pokój zamiast wojny, delikatnym gestem, tylko ten podpis wyjaśniający, kto niesie wojnę, czyni z plakatu wojennego zwykłą propagandową agresję polityczną.
  Plakat 2 - Najbardziej mną wstrząsnął i przemówił do mnie. Wywaliłbym jedynie napis. Tu nie potrzeba tłumaczenia, tylko empatii i wyobraźni. Dziecko próbuje obronić się przed spadającą bombą, chwyta ją, ale dalej to przecież spadająca bomba. Dziecięce pragnienie bezpieczeństwa vs bezwzględność wojny.
  Plakat 3 - Przemyślany: niepokojąca czerwień, wystrzelony pocisk z którego ulatują ptaki, być może nawet gołębie pokoju, tyle że ich ciemna barwa dostarcza kolejnej dawki niepokoju i pytania o to, czy te ptaki żyją, czy to są tylko ich cienie, wręcz mary.
  Plakat 4 - Ryzykownie dużo symboli, ale broni się, ja czuję traumę wojny u kobiety i tęsknotę za wolnością i pokojem u jej dziecka. Na szczęście nikt nie dodał napisów, bo wtedy byłaby klapa, byłoby za dużo wszystkiego. W tej formie byłbym na "tak".
  Plakat 5 - Wiem, że był popularny, być może nawet powstał w formie graffiti, ale nie ufam swej pamięci w tym temacie. Przekaz oczywiście zrozumiały, ale moim zdaniem za dużo kiczu i pobożnych życzeń, za mało niepokoju i grozy.
  Plakat 6 - Uważam go za najgorszy z prezentowanych. Ten serduszkowy nalot. No i niestety, wojskowy helikopter za cholerę nie chce mi się łączyć z siewcą miłości. Już lepiej by było użyć helikoptera medycznego.
  Plakat 7 - Pomysł dobry, negocjacje kończą wojnę. Za to duży plus. Problem w tym, że symbolika dobrana fatalnie. Pocisk wypełniony nośnikiem słów kojarzy się ze znanym powiedzeniem "Słowa potrafią ranić/ zabijać" i za to cholernie duży minus.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szacun za rozpracowanie każdego z art-symboli 😉
   Dziękuje za twoje osobiste odniesienia i przemyślenia.
   Za odwagę i śmiałość wypowiedzi.
   Ogromnie doceniam! 👍🙂

   Usuń
 4. Żyjemy w świecie, w którym nieustannie gości wojna. Mamy ją na wyciągnięcie ręki, co udowodniła nam zabłąkana rakieta, która spadła sobie w Przewodowie. Wiarę w to, że wojna jest tylko przejazdem, a tak naprawdę mieszka gdzie indziej, musimy niestety uznać za wielką iluzję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to prawda 😑
   Jestem optymistą.
   Mam nadzieję, że świat spotka coś o wiele lepszego...

   Usuń
 5. Interesujące grafiki. Pokój to jest temu światu potrzebne, ale niestety musi się trafić ktoś rządny władzy i zniszczenia, ktoś kto powoduje niewyobrażalne cierpienie, ale sam nie cierpi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawa uwaga, nad która warto nieco dłużej podumać:
   "(...) musi się trafić ktoś rządny władzy i zniszczenia, ktoś kto powoduje niewyobrażalne cierpienie, ale sam nie cierpi..." 🤔

   Usuń