☙ Skład Literacki - to miejsce ma znaczenie! ✦ Autorskie wiersze i teksty ✦ Muzyka, grafika i film ✦ Odwiedzaj, oceniaj i komentuj! ✦ ✍ Zostaw swój ślad! ✦ Pozdrawiam wszystkich czytelników! © Artbook

✧ wyzwanie


szczególnie latem trzeba dużo pić

czysta niczym nie skażona woda

to lekarstwo aby zdrowym być

w upalne dni jasności doda

 

niemniej ten i ówdzie

upaja się okazją zamroczenia

butelek pustych wszędzie

jak zatrutych grzybów do jedzenia

 

najgorsze są te rozbite

rodzinne dramaty

szklane oczy mgłą spowite

przestań mówią do taty*

 

może by tak posprzątać wreszcie

uchronić dziecko psa i las

przed skaleczeniem boleśnie

zrobić coś dla siebie i wokół nas

  

piję do tych wszystkich mas

rzucam wyzwanie trzeźwości

kto podejmie się jej wśród was

ten odkryje tajemnicę normalności


© Artbook

* Z raportu opublikowanego przez Polską Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) wynika, że kobiety deklarują spożywanie średnio ok. 2,2 l czystego alkoholu rocznie, a mężczyźni ok. 8 l, czyli 3,6 razy więcej. Polki piją nie tylko mniej, ale również rzadziej. Jak wskazuje raport PARPA, mężczyźni deklarują spożywanie alkoholu średnio 106 dni w roku, a kobiety – 39 dni. Jednak problem spożywania nadmiernego alkoholu dotyczy obu płci.

18 komentarzy:

 1. Jeżeli chodzi o nałogi, to jestem radykalna. Bardziej obchodzi mnie los tych, którzy pokaleczą się o potłuczone butelki niż pijaków. Wiedzą, co robić, co powinni i czego nie powinni. Dokonali takiego a nie innego wyboru, więc jak dla mnie, mogą się zapić na amen.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja to jestem zatrwożony tym wszędobylskim bałaganem, jak nie butle, buteleczki, to wszędzie walające się puszki 😠 Kosz pod nosem, ale co tam, jeden z drugim nie pozbiera szkła, a rodzice chodzą z dziećmi. Niestety jakiś czas temu mój pies też sobie wbił odłamek ostrego szkła w łapkę, no i się zaczęło leczenie. Nie wspomnę już o tej całej alkoholowej degrengoladzie, latem to się człowiek na ogląda 😑

   Usuń
  2. Niestety, pod względem czystości Polacy nie mają się czym pochwalić.

   Usuń
  3. Rzeczywiście, jest nad czym pracować 😉

   Usuń
 2. Przez wiele lat prowadziłam zajęcia z profilaktyki uzależnień wśród uczniów, niewielu z nas wie, w jak młodym wieku dzieci sięgają po alkohol, a jego głównym źródłem jest dom rodzinny.
  jotka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A no widzisz, to tylko potwierdza skąd potem my widzimy taki stan rzeczy. Przykra sprawa, że to wszystko zaczyna się w rodzinnym domu. To miejsce powinno być oazą bezpieczeństwa i źródłem właściwych wzorców, wartości i dobrego przykładu. Nie ma idealnych domów i rodziców. Dzieci też są różne, ale daje się zauważyć, że w rodzinach, w których dba się o kręgosłup moralny, zwiększa się szanse na zdecydowanie zdrowsze społeczeństwa.

   Usuń
 3. Ciężko pisać o tym, ale czasem trzeba się wyżalić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto i o tym pisać oraz jeśli potrzeba, mówić😉 Czasami jedno słowo lub zadanie może wzbudzić w kimś refleksje. Niech moc słów bęzie z Tobą! 😄

   Usuń
  2. Mocy przybywaj! 😀

   Usuń
 4. Hmm.. w takim razie pytanie, kto wypija mój alkohol?!

  OdpowiedzUsuń
 5. Znam wielu alkoholików. Rzadko który podjął terapię i zerwał z nałogiem. Alkoholizm pochłania wszystko, nie tylko pieniądze czy zdrowie, ale też relacje z innymi ludźmi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Nic ująć, nic dodać. Niestety, to bardzo bolesne konsekwencje nadużywania alkoholu 😐

   Usuń
 6. Thank you for sharing. R’s rue

  OdpowiedzUsuń
 7. "picie do tych wszystkich mas" to głos wołającego na puszczy . Owszem Państwo traci na piciu Polaków ale powiedzmy sobie szczerze, że także zarabia na tym ciężkie mld złotych . Zatem kto tak naprawdę jest zainteresowany trzeźwością ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego wart ten uwagi, co ratuję jednostkę, a nie cały świat 😉
   Chyba wielu z nas zaczyna rozumieć jak wygląda ta machina akcyzowa w Polsce i na czym stoi polski interes i komu zależy na tym, aby było tak a nie inaczej.

   Usuń